
- kurz již proběhl.

Rozvoj kompetencí pro sociální podnikání
Lektoři: Pavel Melek, Helena Košťálová, Zuzana Dudáková, Miriam Vránová
Anotace kurzu
Vzdělávací program pro poradce Úřadů práce ČR Rozvoj kompetencí pro sociální podnikání posiluje klíčovou roli poradců pro zaměstnávání OZP při vyhledávání vhodného pracovního uplatnění pro uchazeče z řad osob se zdravotním postižením. Pro sociální podniky jsou Úřady práce ČR důležitým partnerem při zaměstnávání, vzdělávání i péči o své zaměstnance. Znalost specifického prostředí, personálních přístupů i zaměření jednotlivých sociálních podniků pomůže poradcům rozšířit skupinu potenciálních zaměstnavatelů pro jejich uchazeče se zdravotním postižením. Součástí programu je také trénink, při kterém si účastníci osvojí osvědčené postupy oslovování zaměstnavatelů z otevřeného trhu práce.
Pro koho je kurz určen:
poradci Úřadů práce ČR
Program kurzu
30. 5. 2024 – Integrační personalistika v sociálním podniku
Lektorka: Zuzana Dudáková, zakladatelka a ředitelka sociálního podniku Modrý domeček
Cílem semináře je seznámit účastníky se základními principy integrační personalistiky v sociálních podnicích, představit charakteristiku jednotlivých cílových skupin zaměstnanců, doporučené komunikační strategie pro konkrétní cílové skupiny. Vhled, co má zaměstnanec od sociálního podniku čekat. Základy ergodiagnostiky.
31. 5. 2024 – Jak připravit zaměstnavatele na otevřeném trhu práce na znevýhodněného zaměstnance
Lektoři: Pavel Melek, zakladatel firmy Adoco, Firemní poradenství.cz, Miriam Vránová, Institut sociálního podnikání
Cílem semináře je připravit poradce na efektivní rozhovor s potenciálním zaměstnavatelem na otevřeném trhu práce. Seminář se zaměří na zvládání obtížné komunikační situace, vyjednávání a vedení efektivního rozhovoru a argumentace. Získané dovednosti účastníci použijí pro design rozhovoru s
konkrétním zaměstnavatelem a naučí se také, jak prezentovat své silné stránky a kompetence tak, aby zaujali potenciálního zaměstnavatele. Díky semináři se poradci stanou sebevědomějšími a lépe připravenými na náročné úkoly spojené s hledáním práce.
6. – 7. 6. 2024 – Jak motivovat uchazeče pro práci (v sociálním podniku)
Lektorka: Helena Košťálová, certifikovaná lektorka metody mapování kompetencí CH-Q
V rámci workshopu se účastníci formou seberozvojových cvičení seznámí se základy švýcarské metody. Mapování kompetencí. Důraz je kladen na praktické využití této metody v každodenní práci poradců.
Exkurze v sociálním podniku
14. 6. 2024 – ENVIRA, Toulcův dvůr, Praha
Exkurzi povedou Zuzana Dudáková a Michal Jirsa
25. 6. 2024 – Modrý domeček, Řevnice, Středočeský kraj
Exkurzi povede Zuzana Dudáková
Samostudium: Úvod do problematiky sociálního podnikání
Co je sociální podnikání a jaký je rozdíl mezi sociální službou, chráněnou dílnou a sociálním podnikem; jaký je rozdíl mezi zaměstnavatelem OZP a sociálním podnikatelem; Principy sociálního podnikání; Integrační personalistika a péče o zaměstnance v SP; Výhody, které získá zaměstnavatel při zaměstnávání OZP, Legislativa, Sociální ekonomika a zaměstnanost v EU, pohled Evropy na sociální ekonomiku – široký kontext, subjekty, legislativa, zastřešující organizace, definice. Současná situace v ČR. Výhody a nevýhody sociálního podnikání.
Zdroj ke studiu: stránky České sociální podnikání
Úroveň získaných znalostí bude ověřena testem.
KONTAKT:
Monika Šikulová, Koordinátor vzdělávacích aktivit
Tel: 776 786 199, monika.sikulova1@mpsv.cz
ilustrační fotografie z www.freepik.com
Profil absolventa
Účastníci se naučí, co znamená proces integrace zaměstnanců se ZP, naučí se principům/metodám práce se zaměstnanci se ZP v sociálním podniku, které poté mohou využít i v práci se zaměstnavateli na otevřeném trhu práce. Institut sociálního podnikání uděluje úspěšným absolventům certifikát.


